Mövzu üzrə fizikadan elektromaqnit dalğaları dərs planı (11-ci sinif).  Dərsin metodiki inkişafı: Elektromaqnit dalğaları Fizikadan elektromaqnit dalğaları üzrə qeydlər

Mövzu üzrə fizikadan elektromaqnit dalğaları dərs planı (11-ci sinif). Dərsin metodiki inkişafı: Elektromaqnit dalğaları Fizikadan elektromaqnit dalğaları üzrə qeydlər

"Elektromaqnit dalğaları".

Dərsin məqsədləri:

Təhsil:

  • tələbələri elektromaqnit dalğalarının yayılmasının xüsusiyyətləri ilə tanış etmək;
  • elektromaqnit sahəsi nəzəriyyəsinin yaradılması mərhələlərini və bu nəzəriyyənin eksperimental təsdiqini nəzərdən keçirin;

Təhsil: tələbələri G.Hertz, M.Faraday, Maxwell D.K., Oersted H.K., A.S.-nin tərcümeyi-halından maraqlı epizodlarla tanış etmək. Popova;

İnkişaf: mövzuya marağın inkişafına kömək etmək.

Nümayişlər : slaydlar, video.

DƏRSLƏR zamanı

Bu gün biz elektromaqnit dalğalarının yayılmasının xüsusiyyətləri ilə tanış olacağıq, elektromaqnit sahəsinin nəzəriyyəsinin yaradılması mərhələlərini və bu nəzəriyyənin eksperimental təsdiqini qeyd edəcəyik və bəzi bioqrafik məlumatlar üzərində dayanacağıq.

Təkrar.

Dərsin məqsədlərinə çatmaq üçün bəzi sualları təkrarlamalıyıq:

Dalğa, xüsusən də mexaniki dalğa nədir? (Materiyanın hissəciklərinin kosmosda titrəyişlərinin yayılması)

Hansı kəmiyyətlər dalğanı xarakterizə edir? (dalğa uzunluğu, dalğa sürəti, salınım dövrü və salınma tezliyi)

Dalğa uzunluğu ilə salınım dövrü arasında hansı riyazi əlaqə var? (dalğa uzunluğu dalğa sürətinin və salınma dövrünün məhsuluna bərabərdir)

Yeni materialın öyrənilməsi.

Elektromaqnit dalğası bir çox cəhətdən mexaniki dalğaya bənzəyir, lakin fərqləri də var. Əsas fərq ondan ibarətdir ki, bu dalğanın yayılması üçün mühit tələb olunmur. Elektromaqnit dalğası kosmosda alternativ elektrik sahəsinin və dəyişən maqnit sahəsinin yayılmasının nəticəsidir, yəni. elektromaqnit sahəsi.

Elektromaqnit sahəsi sürətlə hərəkət edən yüklü hissəciklər tərəfindən yaradılır. Onun mövcudluğu nisbidir. Bu, dəyişən elektrik və maqnit sahələrinin birləşməsindən ibarət olan xüsusi bir maddə növüdür.

Elektromaqnit dalğası kosmosda elektromaqnit sahəsinin yayılmasıdır.

Elektromaqnit dalğasının yayılma qrafikini nəzərdən keçirək.

Elektromaqnit dalğasının yayılma diaqramı şəkildə göstərilmişdir. Elektrik sahəsinin gücü, maqnit induksiyası və dalğanın yayılma sürətinin vektorlarının qarşılıqlı perpendikulyar olduğunu xatırlamaq lazımdır.

Elektromaqnit dalğası nəzəriyyəsinin yaradılması mərhələləri və onun praktiki təsdiqi.

Hans Christian Oersted (1820) Danimarkalı fizik, Danimarka Kral Cəmiyyətinin daimi katibi (1815-ci ildən).

1806-cı ildən - bu universitetin professoru, 1829-cu ildən eyni zamanda Kopenhagen Politexnik Məktəbinin direktoru. Oerstedin əsərləri elektrik, akustika və molekulyar fizikaya həsr olunub.

1820-ci ildə o, elektrik cərəyanının maqnit iynəsinə təsirini kəşf etdi və bu, fizikanın yeni sahəsinin - elektromaqnetizmin yaranmasına səbəb oldu. Müxtəlif təbiət hadisələri arasında əlaqə ideyası Oerstedin elmi yaradıcılığı üçün xarakterikdir; xüsusən də işığın elektromaqnit hadisəsi olması fikrini ilk ifadə edənlərdən biri olmuşdur. 1822-1823-cü illərdə J. Furyedən asılı olmayaraq o, termoelektrik effekti yenidən kəşf etdi və ilk termoelementi qurdu. O, mayelərin və qazların sıxılma qabiliyyətini və elastikliyini eksperimental olaraq tədqiq etmiş və pyezometri ixtira etmişdir (1822). Akustika ilə bağlı aparılan araşdırmalar, xüsusilə də səsdən qaynaqlanan elektrik hadisələrinin baş verməsini təsbit etməyə çalışdı. Boyle-Mariotte qanunundan kənarlaşmaları araşdırdı.

Ørsted parlaq mühazirəçi və populyarlaşdırıcı idi, 1824-cü ildə Təbiət Elmlərinin Təbliği Cəmiyyətini təşkil etdi, Danimarkada ilk fizika laboratoriyasını yaratdı və ölkənin təhsil müəssisələrində fizikanın tədrisinin yaxşılaşdırılmasına töhfə verdi.

Oersted bir çox elmlər akademiyalarının, xüsusən də Sankt-Peterburq Elmlər Akademiyasının fəxri üzvüdür (1830).

Michael Faraday (1831)

Parlaq alim Maykl Faraday özünü öyrətdi. Məktəbdə yalnız ibtidai təhsil aldım, sonra həyat problemlərinə görə işlədim və eyni zamanda fizika və kimya üzrə populyar elmi ədəbiyyatı öyrəndim. Sonralar Faraday o dövrdə məşhur kimyaçının laborantı oldu, sonra öz müəllimini üstələdi və fizika, kimya kimi elmlərin inkişafı üçün bir çox mühüm işlər gördü. 1821-ci ildə Maykl Faraday Oerstedin elektrik sahəsinin maqnit sahəsi yaratdığını kəşf etdiyini öyrəndi. Bu fenomeni düşünən Faraday, maqnit sahəsindən elektrik sahəsi yaratmağa başladı və daimi xatırlatma olaraq cibində bir maqnit daşıdı. On ildən sonra o, öz devizini həyata keçirdi. Maqnitizmi elektrikə çevirdi: maqnit sahəsi - elektrik cərəyanı yaradır

Nəzəriyyəçi alim onun adını daşıyan tənlikləri çıxarmışdır. Bu tənliklər alternativ maqnit və elektrik sahələrinin bir-birini yaratdığını söylədi. Bu tənliklərdən belə çıxır ki, dəyişən maqnit sahəsi burulğan elektrik sahəsi yaradır ki, bu da alternativ maqnit sahəsi yaradır. Bundan əlavə, onun tənliklərində sabit bir dəyər var idi - bu, vakuumda işığın sürətidir. Bunlar. bu nəzəriyyədən belə nəticə çıxdı ki, elektromaqnit dalğası kosmosda vakuumda işıq sürəti ilə yayılır. Həqiqətən parlaq iş o dövrün bir çox alimləri tərəfindən yüksək qiymətləndirilmiş və A.Einstein onun təhsili zamanı ən maraqlı şeyin Maksvellin nəzəriyyəsi olduğunu söyləmişdir.

Heinrich Hertz (1887)

Heinrich Hertz xəstə uşaq doğuldu, lakin çox ağıllı bir tələbə oldu. O, oxuduğu bütün fənləri bəyənirdi. Gələcək alim şeir yazmağı və tornada işləməyi çox sevirdi. Orta məktəbi bitirdikdən sonra Hertz ali texniki məktəbə daxil oldu, lakin dar bir mütəxəssis olmaq istəmədi və alim olmaq üçün Berlin Universitetinə daxil oldu. Universitetə ​​daxil olduqdan sonra Heinrich Hertz fizika laboratoriyasında təhsil almağa çalışdı, lakin bunun üçün rəqabət problemlərini həll etmək lazım idi. Və o, aşağıdakı problemi həll etməyə başladı: elektrik cərəyanının kinetik enerjisi varmı? Bu iş 9 aya nəzərdə tutulmuşdu, lakin gələcək alim bunu üç aya həll etdi. Düzdür, mənfi nəticə müasir baxımdan düzgün deyil. Ölçmə dəqiqliyini minlərlə dəfə artırmaq lazım idi, o zaman bu mümkün deyildi.

Hertz hələ tələbə ikən əla qiymətlərlə doktorluq dissertasiyasını müdafiə edir və doktor adını alır. Onun 22 yaşı var idi. Alim nəzəri tədqiqatlarla uğurla məşğul olmuşdur. Maksvell nəzəriyyəsini öyrənərək yüksək eksperimental bacarıqlar göstərmiş, bu gün antena adlanan cihaz yaratmış və ötürücü və qəbuledici antenaların köməyi ilə elektromaqnit dalğaları yaratmış və qəbul etmiş və bu dalğaların bütün xüsusiyyətlərini öyrənmişdir. O, başa düşdü ki, bu dalğaların yayılma sürəti sonludur və işığın vakuumdakı sürətinə bərabərdir. O, elektromaqnit dalğalarının xassələrini öyrəndikdən sonra onların işığın xassələrinə bənzədiyini sübut etdi. Təəssüf ki, bu robot alimin sağlamlığını tamamilə pozdu. Əvvəlcə gözlərim tutdu, sonra qulaqlarım, dişlərim, burnum ağrımağa başladı. Tezliklə öldü.

Heinrich Hertz Faradeyin başladığı nəhəng işi tamamladı. Maksvell Faradeyin fikirlərini riyazi düsturlara, Hertz isə riyazi təsvirləri görünən və eşidilən elektromaqnit dalğalarına çevirdi. Radioya qulaq asarkən, televiziya verilişlərinə baxanda bu insanı xatırlamalıyıq. Təsadüfi deyil ki, rəqs tezliyi vahidi Hertsin adını daşıyır və heç də təsadüfi deyil ki, ilk sözləri rus fiziki A.S. Popov simsiz rabitədən istifadə edərək Morze kodu ilə şifrələnmiş "Heinrich Hertz" idi.

Popov Aleksandr Sergeyeviç (1895)

Popov qəbul edən və ötürən antenanı təkmilləşdirdi və əvvəlcə 250 m məsafədə, sonra 600 m məsafədə rabitə həyata keçirildi və 1899-cu ildə alim 20 km, 1901-ci ildə isə 150 ​​km məsafədə radio rabitəsi qurdu. 1900-cü ildə radio rabitəsi Finlandiya körfəzində xilasetmə əməliyyatlarının aparılmasına kömək etdi. 1901-ci ildə italyan mühəndis Q.Markoni Atlantik okeanı boyunca radio rabitəsi həyata keçirdi.

Elektromaqnit dalğasının bəzi xüsusiyyətlərini müzakirə edən video klipə baxaq. Baxdıqdan sonra sualları cavablandıracağıq.

Niyə metal çubuq daxil edildikdə qəbuledici antenada olan lampa öz intensivliyini dəyişir?

Bir metal çubuğu şüşə ilə əvəz edərkən niyə bu baş vermir?

Konsolidasiya.

Suallara cavab verin:

Elektromaqnit dalğası nədir?

Elektromaqnit dalğaları nəzəriyyəsini kim yaratmışdır?

Elektromaqnit dalğalarının xüsusiyyətlərini kim öyrənmişdir?

Sualın nömrəsini qeyd edərək dəftərinizdə cavab cədvəlini doldurun.

Dalğa uzunluğu vibrasiya tezliyindən necə asılıdır?

(Cavab: tərs mütənasib)

Zərrəciklərin salınma müddəti iki dəfə artarsa, dalğa uzunluğu ilə nə baş verəcək?

(Cavab: 2 dəfə artacaq)

Dalğa daha sıx mühitə keçəndə radiasiyanın salınma tezliyi necə dəyişəcək?

(Cavab: Dəyişməyəcək)

Elektromaqnit dalğalarının yayılmasına səbəb nədir?

(Cavab: Sürətlə hərəkət edən yüklü hissəciklər)

Elektromaqnit dalğaları harada istifadə olunur?

(Cavab: mobil telefon, mikrodalğalı soba, televiziya, radio yayımı və s.)

(Suallara cavablar)

Ev tapşırığı.

Elektromaqnit şüalarının müxtəlif növləri haqqında hesabatlar hazırlamaq, onların xüsusiyyətlərini sadalamaq və insan həyatında tətbiqi haqqında danışmaq lazımdır. Mesaj beş dəqiqə uzunluğunda olmalıdır.

  1. Elektromaqnit dalğalarının növləri:
  2. Səs Tezliyi Dalğaları
  3. Radio dalğaları
  4. Mikrodalğalı radiasiya
  5. İnfraqırmızı şüalanma
  6. Görünən işıq
  7. Ultrabənövşəyi radiasiya
  8. X-ray radiasiyası
  9. Qamma şüalanması

Xülasə.

Ədəbiyyat.

  1. Kasyanov V.A. Fizika 11 sinif. - M.: Bustard, 2007
  2. Rymkeviç A.P. Fizikadan məsələlər toplusu. - M.: Maarifçilik, 2004.
  3. Maron A.E., Maron E.A. Fizika 11-ci sinif. Didaktik materiallar. - M.: Bustard, 2004.
  4. Tomilin A.N. Elektrik dünyası. - M.: Bustard, 2004.
  5. Uşaqlar üçün ensiklopediya. Fizika. - M.: Avanta+, 2002.
  6. Yu. A. Xramov Fizika. Bioqrafik arayış kitabı, - M., 1983

Müasir pedaqoji texnologiyalardan istifadə etməklə dərsin keçirilməsi ssenarisi.

Dərs mövzusu

"Elektromaqnit dalğaları"

Dərsin məqsədləri:

    Təhsil : Elektromaqnit dalğalarını, onların kəşf tarixini, xüsusiyyətlərini və xassələrini öyrənin.

    İnkişaf : müşahidə etmək, müqayisə etmək, təhlil etmək bacarığını inkişaf etdirmək

    Maarifləndirici : elmi-praktik marağın və dünyagörüşünün formalaşması

Dərs planı:

    Təkrar

    Elektromaqnit dalğalarının kəşf tarixinə giriş:

    1. Faraday qanunu (təcrübə)

      Maksvellin fərziyyəsi (təcrübə)

  1. Elektromaqnit dalğasının qrafik və riyazi təsviri

    1. Elektromaqnit dalğasının qrafiki

      Elektromaqnit dalğa tənlikləri

      Elektromaqnit dalğasının xüsusiyyətləri: yayılma sürəti, tezlik, dövr, amplituda

    Elektromaqnit dalğalarının mövcudluğunun eksperimental təsdiqi.

    1. Qapalı salınım dövrəsi

      Açıq salınım dövrəsi. Hertz təcrübələri

    Elektromaqnit dalğalarının xassələri

    Biliklərin yenilənməsi

    Ev tapşırığı almaq

Avadanlıq:

    Kompüter

    interaktiv lövhə

    Proyektor

    İnduktor

    Qalvanometr

    Maqnit

    Aparat-proqram rəqəmsal ölçmə kompleksi"Elmi əyləncə" laboratoriya avadanlığı

    Elektromaqnit dalğasının qrafik təsviri olan fərdi hazır kartlar, əsas düsturlar və ev tapşırığı (Əlavə 1)

    Fizika dəstinə elektron əlavədən video material, 11-ci sinif ( UMK Myakişev G. Ya., Buxovtsev B.B.)

MÜƏLLİM FƏALİYYƏTLƏRİ

Məlumat kartı

TƏLƏBƏ FƏALİYYƏTİ

Motivasiya mərhələsi – Dərsin mövzusuna giriş

Əziz Uşaqlar! Bu gün biz elektromaqnit dalğaları ilə bağlı "Rənglənmələr və Dalğalar" adlı böyük mövzuda sonuncu bölməni öyrənməyə başlayacağıq.

Onların kəşfinin tarixini öyrənəcəyik və bunda əli olan alimlərlə görüşəcəyik. İlk dəfə elektromaqnit dalğasını necə əldə edə bildiyimizi öyrənək. Elektromaqnit dalğalarının tənliklərini, qrafiklərini və xassələrini öyrənək.

Əvvəlcə dalğanın nə olduğunu xatırlayaq və hansı dalğa növlərini bilirsiniz?

Dalğa zamanla yayılan salınımdır. Dalğalar mexaniki və elektromaqnitdir.

Mexanik dalğalar müxtəlifdir, bərk, maye, qaz mühitlərdə yayılır, biz onları hiss orqanlarımızla aşkar edə bilərikmi? Nümunələr verin.

Bəli, bərk mühitdə bu, zəlzələlər, musiqi alətlərinin simlərinin titrəməsi ola bilər. Mayelərdə dənizdə dalğalar, qazlarda isə səslərin yayılmasıdır.

Elektromaqnit dalğaları ilə hər şey o qədər də sadə deyil. Siz və mən bir sinifdəyik və nə qədər elektromaqnit dalğalarının məkanımıza nüfuz etdiyini hiss etmirik və ya heç hiss etmirik. Bəlkə bəziləriniz artıq burada mövcud olan dalğalara misal verə bilərsiniz?

Radio dalğaları

TV dalğaları

- Wi- Fi

İşıq

Mobil telefonlardan və ofis avadanlıqlarından radiasiya

Elektromaqnit şüalanması radio dalğaları və Günəşdən gələn işıq, rentgen şüaları və radiasiya və s. daxildir. Əgər onları vizuallaşdırsaq, bu qədər çox sayda elektromaqnit dalğasının arxasında bir-birimizi görə bilməzdik. Onlar müasir həyatda əsas məlumat daşıyıcısı kimi xidmət edir və eyni zamanda sağlamlığımıza təsir edən güclü mənfi amildir.

Elektromaqnit dalğasının tərifini yaratmaq üçün tələbə fəaliyyətinin təşkili

Bu gün biz elektromaqnit dalğalarını kəşf edən və yaradan böyük fiziklərin izi ilə gedəcəyik, onları hansı tənliklərin təsvir etdiyini öyrənəcək, xassələri və xüsusiyyətlərini araşdıracağıq. "Elektromaqnit dalğaları" dərsinin mövzusunu yazırıq

Siz və mən bunu 1831-ci ildə bilirik. İngilis fiziki Maykl Faraday elektromaqnit induksiya fenomenini eksperimental olaraq kəşf etdi. Özünü necə göstərir?

Onun təcrübələrindən birini təkrar edək. Qanunun düsturu nədir?

Şagirdlər Faradeyin təcrübəsini yerinə yetirirlər

Zamanla dəyişən bir maqnit sahəsi qapalı bir dövrədə induksiya edilmiş emf və induksiya cərəyanının görünüşünə gətirib çıxarır.

Bəli, qapalı bir dövrədə bir induksiya cərəyanı görünür, biz bir galvanometr istifadə edərək qeyd edirik

Beləliklə, Faraday eksperimental olaraq göstərdi ki, maqnit və elektrik arasında birbaşa dinamik əlaqə var. Eyni zamanda sistemli təhsil almamış və riyazi metodlardan az biliyə malik olan Faraday nəzəriyyə və riyazi aparatla apardığı təcrübələri təsdiq edə bilmirdi. Bu işdə ona başqa bir görkəmli ingilis fiziki Ceyms Maksvell (1831-1879) kömək etdi.

Maksvell elektromaqnit induksiyası qanununa bir qədər fərqli şərh verdi: “Maqnit sahəsindəki hər hansı dəyişiklik ətrafdakı fəzada qüvvə xətləri qapalı olan burulğan elektrik sahəsi yaradır”.

Belə ki, dirijor qapalı olmasa belə, maqnit sahəsinin dəyişməsi ətraf məkanda burulğan sahəsi olan induktiv elektrik sahəsinə səbəb olur. Burulğan sahəsinin xüsusiyyətləri hansılardır?

Vorteks sahəsinin xüsusiyyətləri:

    Onun gərginlik xətləri bağlıdır

    Mənbələri yoxdur

Onu da əlavə etmək lazımdır ki, sınaq yükünü qapalı yol boyunca hərəkət etdirmək üçün sahə qüvvələrinin gördüyü iş sıfır deyil, induksiya edilmiş emf-dir.

Bundan əlavə, Maksvell tərs prosesin mövcudluğunu fərz edir. Sizcə hansı?

“Zamanla dəyişən elektrik sahəsi ətrafdakı məkanda maqnit sahəsi yaradır”

Zamanla dəyişən elektrik sahəsini necə əldə edə bilərik?

Zamanla dəyişən cərəyan

cari nədir?

Cari - sifarişlə hərəkət edən yüklü hissəciklər, metallarda - elektronlar

Onda cərəyanın dəyişməsi üçün onlar necə hərəkət etməlidirlər?

Sürətlənmə ilə

Düzdür, dəyişən elektrik sahəsinə səbəb olan sürətlənmiş hərəkət yükləridir. İndi rəqəmsal sensordan istifadə edərək maqnit sahəsindəki dəyişikliyi qeyd etməyə çalışaq, onu alternativ cərəyanla naqillərə çatdıraq.

Şagird maqnit sahəsindəki dəyişiklikləri müşahidə etmək üçün təcrübə aparır

Kompüter ekranında müşahidə edirik ki, sensor alternativ cərəyanlar mənbəyinə gətirildikdə və sabitləndikdə maqnit sahəsinin davamlı salınması baş verir, yəni ona perpendikulyar olan alternativ elektrik sahəsi görünür.

Beləliklə, davamlı bir-birinə bağlı ardıcıllıq yaranır: dəyişən elektrik sahəsi alternativ maqnit sahəsi yaradır, bu da öz görünüşü ilə yenidən dəyişən elektrik sahəsini və s.

Müəyyən bir nöqtədə elektromaqnit sahəsinin dəyişdirilməsi prosesi başladıqdan sonra, o, ətrafdakı məkanın getdikcə daha çox yeni sahələrini davamlı olaraq ələ keçirəcəkdir. Yayılan alternativ elektromaqnit sahəsi elektromaqnit dalğasıdır.

Beləliklə, Maksvellin fərziyyəsi yalnız eksperimental təsdiqi olmayan nəzəri bir fərziyyə idi, lakin onun əsasında maqnit və elektrik sahələrinin qarşılıqlı çevrilmələrini təsvir edən tənliklər sistemini əldə edə və hətta onların bəzi xüsusiyyətlərini təyin edə bildi.

Uşaqlara qrafiklər və düsturlar olan şəxsi kartlar verilir.

Maksvell hesablamaları:

Elektromaqnit dalğalarının sürətini və digər xüsusiyyətlərini təyin etmək üçün tələbə fəaliyyətinin təşkili

Maddənin ξ-dielektrik sabiti, kondansatörün tutumunu nəzərə aldıq,- maddənin maqnit keçiriciliyi – biz maddələrin maqnit xassələrini xarakterizə edirik, maddənin paramaqnit, diamaqnit və ya ferromaqnit olduğunu göstərir.

    Elektromaqnit dalğasının vakuumdakı sürətini hesablayaq, onda ξ = =1

Uşaqlar sürəti hesablayırlar , bundan sonra proyektorda hər şeyi yoxlayırıq

    Dalğa salınımlarının uzunluğu, tezliyi, tsiklik tezliyi və müddəti mexanika və elektrodinamikadan bizə tanış olan düsturlardan istifadə etməklə hesablanır, zəhmət olmasa, onları xatırladın.

Uşaqlar lövhədə λ=υT düsturlarını yazın, , , slaydda onların düzgünlüyünü yoxlayın

Maksvell də nəzəri olaraq elektromaqnit dalğasının enerjisi üçün bir düstur çıxardı və . W Em ~ 4 Bu o deməkdir ki, dalğanı daha asan aşkar etmək üçün onun yüksək tezlikli olması lazımdır.

Maksvellin nəzəriyyəsi fiziki cəmiyyətdə rezonansa səbəb oldu, lakin onun nəzəriyyəsini eksperimental olaraq təsdiqləməyə vaxtı olmadı, sonra dəyənəyi alman fiziki Heinrich Hertz (1857-1894) götürdü. Qəribədir ki, Hertz Maksvellin nəzəriyyəsini təkzib etmək istəyirdi, bunun üçün elektromaqnit dalğaları yaratmaq üçün sadə və dahiyanə bir həll tapdı.

Elektrik və maqnit enerjilərinin qarşılıqlı çevrilməsini artıq harada müşahidə etdiyimizi xatırlayaq?

Bir salınım dövrəsində.

IN Bağlı salınım dövrəsi, o nədən ibarətdir?

Bu, qarşılıqlı elektromaqnit salınımlarının meydana gəldiyi bir kondansatör və bir rulondan ibarət bir dövrədir.

Düzdür, dövrənin “daxili”ndə yalnız rəqslər baş verirdi və alimlərin əsas vəzifəsi bu rəqsləri kosmosda yaratmaq və təbii ki, onları qeydə almaq idi.

Biz bunu artıq demişikdalğa enerjisi tezliyin dördüncü gücü ilə düz mütənasibdir . W Em~ν 4 . Bu o deməkdir ki, dalğanı daha asan aşkar etmək üçün o, yüksək tezlikli olmalıdır. Bir salınım dövrəsində tezliyi hansı düstur müəyyən edir?

Qapalı dövrə tezliyi

Tezliyi artırmaq üçün nə edə bilərik?

Kapasitansı və endüktansı azaldın, bu, bobindəki növbələrin sayını azaltmaq və kondansatör plitələri arasındakı məsafəni artırmaq deməkdir.

Sonra Hertz tədricən salınan dövrəni "düzləşdirdi", onu "vibrator" adlandırdığı çubuğa çevirdi.

Vibrator diametri 10-30 sm olan iki keçirici kürədən ibarət olub, ortadan kəsilmiş məftil çubuğunun uclarına quraşdırılıb. Kəsmə yerindəki çubuq yarılarının ucları kiçik cilalanmış toplarla bitdi və bir neçə millimetrlik bir qığılcım boşluğu meydana gətirdi.

Kürələr yüksək gərginlik mənbəyi olan Ruhmkorff bobininin ikincil sarımına birləşdirildi.

Ruhmkorff induktoru, ikincil sarımının uclarında onlarla kilovolt təşkil edən çox yüksək gərginlik yaratdı, kürələri əks işarəli yüklərlə doldurdu. Müəyyən bir anda toplar arasındakı gərginlik qırılma gərginliyindən çox idi və aelektrik qığılcımı , elektromaqnit dalğaları yayıldı.

Tufan fenomenini xatırlayaq. İldırım eyni qığılcımdır. İldırım necə görünür?

Lövhədə rəsm:

Yerlə göy arasında böyük bir potensial fərq yaranarsa, dövrə "bağlanır" - şimşək çaxır, dielektrik olmasına baxmayaraq cərəyan havadan keçir və gərginlik çıxarılır.

Beləliklə, Hertz uh dalğası yaratmağı bacardı. Ancaq bu məqsədlə hələ də qeydiyyatdan keçmək lazımdır, bir detektor və ya qəbuledici kimi, Hertz bir boşluq olan bir üzükdən (bəzən düzbucaqlı) istifadə etdi - bir qığılcım boşluğu, düzəldilə bilər; Dəyişən elektromaqnit sahəsi detektorda alternativ cərəyanı həyəcanlandırdı, əgər vibrator və qəbuledicinin tezlikləri üst-üstə düşürsə, rezonans meydana gəldi və qəbuledicidə vizual olaraq aşkar edilə bilən bir qığılcım da meydana çıxdı.

Hertz öz təcrübələri ilə sübut etdi:

1) elektromaqnit dalğalarının mövcudluğu;

2) dalğalar keçiricilərdən yaxşı əks olunur;

3) havadakı dalğaların sürətini təyin etdi (təxminən vakuumdakı sürətə bərabərdir).

Elektromaqnit dalğalarının əks olunması üzərində təcrübə aparaq

Elektromaqnit dalğalarının əks olunması üzrə eksperiment göstərilir: tələbənin telefonu tamamilə metal qaba qoyulur və dostları ona zəng etməyə çalışırlar.

Siqnal keçmir

Uşaqlar təcrübədən suala cavab verirlər, niyə mobil siqnal yoxdur.

İndi elektromaqnit dalğalarının xüsusiyyətləri haqqında videoya baxaq və onları qeyd edək.

    Elektron dalğaların əks olunması: dalğalar metal təbəqədən yaxşı əks olunur və düşmə bucağı əks bucağına bərabərdir.

    Dalğaların udulması: um dalğaları dielektrikdən keçərkən qismən udulur

    Dalğaların sınması: um dalğaları havadan dielektrikə keçərkən istiqamətini dəyişir

    Dalğa müdaxiləsi: koherent mənbələrdən dalğaların əlavə edilməsi (optikada daha ətraflı öyrənəcəyik)

    Dalğa difraksiyası - maneələrin dalğalarla əyilməsi

“Elektromaqnit dalğalarının xassələri” video fraqmenti göstərilir

Bu gün biz elektromaqnit dalğalarının tarixini nəzəriyyədən təcrübəyə qədər öyrəndik. Beləliklə, suallara cavab verin:

    Maqnit sahəsi dəyişdikdə elektrik sahəsinin yaranması qanununu kim kəşf edib?

    Dəyişən maqnit sahəsinin yaranması ilə bağlı Maksvellin fərziyyəsi nə idi?

    Elektromaqnit dalğası nədir?

    Hansı vektorlar üzərində qurulub?

    Yüklənmiş hissəciklərin vibrasiya tezliyi iki dəfə artırsa, dalğa uzunluğu ilə nə baş verir?

    Elektromaqnit dalğalarının hansı xüsusiyyətlərini xatırlayırsınız?

Oğlanların cavabları:

    Faraday emf qanununu eksperimental olaraq kəşf etdi və Maksvel bu anlayışı nəzəri cəhətdən genişləndirdi

    Zamanla dəyişən elektrik sahəsi ətrafdakı məkanda maqnit sahəsi yaradır

    Kosmosda yayılırelektromaqnit sahə

    Gərginlik, maqnit induksiyası, sürət

    2 dəfə azalacaq

    Yansıma, qırılma, müdaxilə, difraksiya, udma

Elektromaqnit dalğalarının tezliyindən və ya dalğa uzunluğundan asılı olaraq müxtəlif istifadələri var. Onlar bəşəriyyətə fayda və zərər gətirir, ona görə də növbəti dərs üçün aşağıdakı mövzularda mesajlar və ya təqdimatlar hazırlayın:

    Elektromaqnit dalğalarından necə istifadə edirəm

    Kosmosda elektromaqnit şüalanması

    Evimdəki elektromaqnit şüalanma mənbələri, onların sağlamlığa təsiri

    Cib telefonundan elektromaqnit şüalanmasının insan fiziologiyasına təsiri

    Elektromaqnit silahları

Və növbəti dərs üçün aşağıdakı problemləri həll edin:

    i =0.5 cos 4*10 5 π t

Kartlar üzrə tapşırıqlar.

Diqqətinizə görə təşəkkürlər!

Əlavə 1

Elektromaqnit dalğası:

f/m – elektrik sabiti

1,25664*10 -6 H/m – maqnit sabiti

Tapşırıqlar:

    Moskva vilayətində "Mayak" radiostansiyasının yayım tezliyi 67,22 MHz-dir. Bu radiostansiya hansı dalğa uzunluğunda işləyir?

    Açıq salınan dövrədə cərəyan gücü qanuna uyğun olaraq dəyişiri =0.5 cos 4*10 5 π t . Emissiya olunan dalğanın dalğa uzunluğunu tapın.

DƏRS PLANI

bu mövzuda " Elektromaqnit sahəsi və elektromaqnit dalğaları”

Tam adı

Kosintseva Zinaida Andreevna

İş yeri

DF GBPOU "KTK"

Vəzifə

müəllim

Maddə

5.

Sinif

2-ci kurs “Aşpaz, şirniyyatçı”, “Qaynaqçı”

6.

7.

Mövzu

Mövzu üzrə dərs nömrəsi

Elektromaqnit sahəsi və elektromaqnit dalğaları. 27

8.

Əsas dərslik

V.F. Dmitrieva Fizika: peşələr və texniki ixtisaslar üçün: ümumi təhsil üçün. qurumlar: dərslik başlanğıcı. və orta ixtisas təhsili Dərslik: -6-cı nəşr. ster.-M.: “Akademiya” nəşriyyat mərkəzi, 2013.-448 s.

Dərsin məqsədləri:

- tərbiyəvi

    “Elektrodinamika” bölməsində tələbələrin biliklərini təkrarlayır və ümumiləşdirir;

- inkişaf edir

    təhlil etmək, fərziyyələr, fərziyyələr irəli sürmək, proqnozlar vermək, müşahidə və təcrübə aparmaq bacarığının inkişafına kömək etmək;

    özünə hörmət və öz zehni fəaliyyətinə və onun nəticələrinə introspeksiya qabiliyyətinin inkişafı;

    müxtəlif vəziyyətlərdə mövcud bilikləri tətbiq etməkdə tələbələrin müstəqil düşüncə səviyyəsini yoxlamaq.

- təhsil

    mövzuya və ətrafdakı hadisələrə idrak marağının stimullaşdırılması;

    rəqabət, yoldaşlar qarşısında məsuliyyət, kollektivizm ruhunun tərbiyəsi.

Dərs növü Dərs - seminar

Tələbə işinin formaları məlumatın şifahi ötürülməsi və məlumatın eşitmə qavranılması; informasiyanın vizual ötürülməsi və informasiyanın vizual qavranılması; praktiki fəaliyyət vasitəsilə məlumatların ötürülməsi; stimullaşdırma və motivasiya; nəzarət və özünə nəzarət üsulları.

Obyektlər öyrətmək I : Təqdimatlar; hesabatlar; Krossvordlar; sınaqdan keçirilmiş sorğu üçün tapşırıqlar;

Avadanlıq: PC, ID, proyektor, təqdimatlarppt, video dərs, PC-şagird iş stansiyaları, testlər.

Dərsin quruluşu və gedişatı

Cədvəl 1.

DƏRSİN STRUKTURU VƏ GÖRÜŞÜ

Dərs mərhələsi

İstifadə olunan EOR-ların adı

(Cədvəl 2-dən seriya nömrəsini göstərməklə)

Müəllim fəaliyyəti

(ESM ilə hərəkətləri göstərmək, məsələn, nümayiş)

Tələbə fəaliyyəti

Vaxt

(dəqiqədə)

Təşkilat vaxtı

Tələbələrə salamlar

Müəllimə salam verin

Əsas biliklərin yenilənməsi və düzəldilməsi

1. Oginski “Polonez”

Video klip göstərir.

Müəllimin giriş nitqi

1,. Təqdimat, Slayd No 1. Slayd No. 2

Dərsin mövzusunun elan edilməsi

Məqsəd və vəzifələrin bəyannaməsi

Dinləyin və qeyd edin

Təkrar

    Təriflər və qanunlarla şifahi iş

    Test sorğusu – Test № 20

İş yerləri arasında paylayır

Elektron test jurnalı daxildir

Testi ekranda göstərir

Kompüterdə və noutbukda işləyin

Yeni kəşflər yaşayır

Tələbə tamaşaları

1. Parlaq özünü öyrədən Michael Faraday.

2. Elektromaqnit sahəsi nəzəriyyəsinin banisi Ceyms Maksvell.

3. Böyük təcrübəçi Heinrich Hertz.

4. Aleksandr Popov. Radio tarixi

5. A.S.Popov haqqında videoya baxmaq

1, Təqdimat, Slayd №4

2. Təqdimat

3. Təqdimat

4. Təqdimat

5. Təqdimat

Tələbə performansını əlaqələndirir, kömək edir və qiymətləndirir

Tələbələrin çıxışlarını dinləmək, qeydlər aparmaq, suallar vermək,

Performansı xarakterizə edin

Refleksiya

6, Krossvord

PC-də işi təşkil edir

Krossvordun həlli

Dərsi yekunlaşdırmaq

1, Slayd № 10

Qiymətlər verir və yekunlaşdırır

Reytinqlər verin

Ev tapşırığı

1, Slayd №5

Ev tapşırığını izah edir - Təqdimat ""

Tapşırığı yazın

Dərs planına əlavə

"Elektromaqnit sahəsi və elektromaqnit dalğaları" mövzusunda

Cədvəl 2.

BU DƏRSDƏ İSTİFADƏ EDİLƏN EORLARIN SİYAHISI

Resurs adı

Resursun növü, növü

Məlumat təqdimetmə forması (illüstrasiya, təqdimat, video kliplər, test, model və s.)

Oginsky "Polonez"

məlumat xarakterli

video klip

Dərsin xülasəsi

məlumat xarakterli

təqdimat

Hesabat "Parlaq özünü öyrədən Maykl Faraday"

məlumat xarakterli

təqdimat

Hesabat " Elektromaqnit sahə nəzəriyyəsinin banisi Ceyms Maksvell»

məlumat xarakterli

təqdimat

Böyük təcrübəçi Heinrich Hertz"

məlumat xarakterli

təqdimat

"Aleksandr Popov. Radio tarixi"

məlumat xarakterli

Təqdimat

Video dərs Radiotelefon rabitəsinin prinsipi. Ən sadə radio qəbuledicisi.

Lkvideouroki.net. № 20.

"A.S.Popov" filmi

məlumat xarakterli

İnternet texnologiyası

www.youtube.com

Radionun ixtirası, Popov Aleksandr Stepanoviç, Popov.

Praktik

MyTest proqramı.

№ 20 Lkvideouroki .net .

Krossvord

Praktik

təqdimat

Fizika müəllimi, Belqorod şəhəri, 42 nömrəli orta məktəb

Kokorina Alexandra Vladimirovna

Sinif: 9

Maddə: Fizika.

tarixi:

Mövzu:"Elektromaqnit sahəsi (EMF)."

Növ: birləşdirilmiş dərs .

Dərsin məqsədləri:

təhsil:

- əvvəllər əldə edilmiş biliyə inanmaq;

- “elektromaqnit sahəsi” anlayışının qavranılmasını, dərk edilməsini, ilkin yadda saxlanmasını, elektrik və maqnit sahələrinin əlaqəsini təmin etmək;

— öyrənilən məlumatları təkrar etmək üçün tələbələrin fəaliyyətini təşkil etmək;

təhsil:

— əmək motivlərinin və əməyə vicdanlı münasibətin tərbiyəsi;

- öyrənmə motivlərinin və biliyə müsbət münasibətin formalaşdırılması;

— fiziki hadisələrin öyrənilməsində fiziki təcrübənin və fiziki nəzəriyyənin rolunu göstərmək.

inkişaf edir:

— müxtəlif problemlərin həllinə yaradıcı yanaşma bacarıqlarının inkişafı;

— müstəqil fəaliyyət göstərmək bacarıqlarının inkişafı;

Təhsil vasitələri:

- lövhə və təbaşir;

Tədris üsulları:

- izahlı - illüstrativ .

Dərsin strukturu (mərhələləri):

    təşkilati məqam (2 dəq);

    əsas biliklərin yenilənməsi (10 dəq);

    yeni materialın öyrənilməsi (17 dəq);

    alınan məlumatın başa düşülməsini yoxlamaq (8 dəq);

    dərsin yekunlaşdırılması (2 dəq);

    ev tapşırığı haqqında məlumat (1 dəq).

Dərslər zamanı

Müəllim fəaliyyəti

Tələbə fəaliyyətləri

- salamlar "Salam uşaqlar".

işdən kənarda qalanların qeydiyyatı"Bu gün kim yoxdur?"

- müəllimə salam verin "Salam"

- növbətçi gəlməyənləri çağırır

- fiziki diktə

Masalarınızda boş vərəqlər var, onları imzalayın və oturduğunuz variantın nömrəsini göstərin. Mən sizə bir-bir sualları diktə edəcəm, əvvəlcə 1-ci, sonra 2-ci variant üçün. Ehtiyatlı ol "

Diktasiya üçün suallar:

1.1 Maqnit sahəsi nə yaradır?

1.2 Maqnit sahəsini necə aydın göstərmək olar?

2.1 NMP xətlərinin xarakteri nədir?

2.2 KQS xətlərinin xarakteri nədir?

3.1 Maqnit induksiyası: düstur, ölçü vahidləri.

3.2 Maqnit induksiya xətləri...

4.1 Sağ əl qaydası ilə nə müəyyən edilə bilər?

4.2 Sol əl qaydası ilə nə müəyyən edilə bilər?

5.1 EMR fenomeni...

5.2 Alternativ cərəyan...

İndi işinizi birinci masalara keçirin. Tapşırığı kim yerinə yetirə bilmədi?”(çətinlik yaradan sualları müzakirə edin)

- işi imzalamaq

- suallara cavab vermək

Cavablar:

1.1 hərəkət yükləri

1.2 maqnit xətləri

2.1 əyridir, onların sıxlığı dəyişir

2.2 bir-birinə paralel, eyni tezlikdə yerləşir

3.1 B = F/(I l), T

3.2 xətlər, sahənin hər nöqtəsində maqnit induksiya vektorunun istiqaməti ilə üst-üstə düşən tangenslər

5.1 Qapalı keçiricinin dövrəsindən keçən mp dəyişdikdə keçiricidə cərəyan yaranır.

5.2 Zamanla miqyası və istiqaməti ilə dövri olaraq dəyişən cərəyan

- siniflə söhbət:

Dərsimizin mövzusu lövhədə yazılıb. Bəs EMP fenomeninin neçənci ildə və kim tərəfindən kəşf edildiyini mənə kim deyə bilər?”

Bu nədir?"

Keçiricidə hansı şəraitdə cərəyan keçir?”

Bu o deməkdir ki, bir dirijorun qapalı dövrəsinə nüfuz edən alternativ maqnit sahəsi onda bir elektrik sahəsi yaradır və bunun təsiri altında induksiya cərəyanı yaranır.

- yeni materialın izahı:

Bu qənaətə əsasən, James Clerk Maxwell 1865-ci ildə EMF-nin mürəkkəb nəzəriyyəsini yaratdı. Biz yalnız onun əsas müddəalarını nəzərdən keçirəcəyik. Onu yazın”.

Nəzəriyyənin əsas müddəaları:

3. Bir-birini yaradan bu dəyişənlər e.p. və m.p. EMF təşkil edir.

5. (növbəti dərs)

Sabit sürətlə hərəkət edən yüklər ətrafında sabit m.p. Ancaq yüklər sürətlənmə ilə hərəkət edərsə, m.p. vaxtaşırı dəyişir.

Dəyişən e.p. fəzada dəyişən m.p yaradır, bu da öz növbəsində e.p. s."

Dəyişən e.p. - burulğan.

- müəllimin suallarına şifahi cavab verin

Michael Faraday, 1831-ci ildə"

qapalı keçiricinin konturundan keçən mp dəyişdikdə keçiricidə cərəyan yaranır”

e.p ehtiva edərsə”

- müəllimin diktə etdiyini dəftərə yazın

İndi lövhədəki kimi dəftərlərinizə bir cədvəl çəkin. Gəlin birlikdə dolduraq."

sahə

param.

müqayisələr

burulğan

elektrostatik

xarakter

zamanla vaxtaşırı dəyişir

zamanla dəyişmir

mənbə

sürətləndirilmiş ödənişlər

stasionar ödənişlər

elektrik xətləri

Bağlı

"+" ilə başlayın; “-” ilə bitir

- cədvəl çəkin və müəllimlə birlikdə doldurun

- ümumiləşdirmə və sistemləşdirmə:

Beləliklə, bu gün sinifdə hansı vacib anlayışı öyrəndiniz? EMF anlayışı ilə doğrudur. Onun haqqında nə deyə bilərsiniz?”

- əks: "Kimin materialı anlamaqda çətinlik çəkir?"

Sinifdə ayrı-ayrı şagirdlərin davranışının və fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi.

- suallara cavab vermək

- ev tapşırığı haqqında məlumat

“§ 51 , imtahana hazırlaşın. Dərs bitdi. Əlvida”.

- ev tapşırığını yaz

- müəllimlə vidalaşın: "Əlvida".

Şagirdlərin dəftərlərində olmalıdır:

Mövzu: "Elektromaqnit sahəsi (EMF)."

1856 - J.C. Maksvell EMF nəzəriyyəsini yaratdı.

Nəzəriyyənin əsas müddəaları:

1. Zamanla hər hansı dəyişiklik m.p. dəyişən e.p-nin yaranmasına gətirib çıxarır.

2. Zamanla hər hansı dəyişiklik e.p. dəyişən m.p-nin yaranmasına gətirib çıxarır.

3. Bir-birini yaradan bu dəyişənlər e.p. və m.p. forma EMF.

4. EMF mənbəyi – sürətlənmiş hərəkət yükləri.

Dəyişən e.p. - burulğan.

müqayisələr

burulğan

elektrostatik

xarakter

zamanla vaxtaşırı dəyişir

zamanla dəyişmir

mənbə

sürətləndirilmiş ödənişlər

stasionar ödənişlər

elektrik xətləri

Bağlı

"+" ilə başlayın; “-” ilə bitir

Sinif: 11

Dərsin məqsədləri:

  • tələbələri elektromaqnit dalğalarının yayılmasının xüsusiyyətləri ilə tanış etmək;
  • elektromaqnit sahəsi nəzəriyyəsinin yaradılması mərhələlərini və bu nəzəriyyənin eksperimental təsdiqini nəzərdən keçirin;

Təhsil: tələbələri G. Hertz, M. Faraday, Maxwell D.K., Oersted H.K., A.S.-nin tərcümeyi-halından maraqlı epizodlarla tanış etmək. Popova;

İnkişaf etdirici: mövzuya marağın inkişafına kömək edin.

Nümayişlər: slaydlar, video.

DƏRSLƏR zamanı

Org. An.

Əlavə 1. (Slayd №1). Bu gün biz elektromaqnit dalğalarının yayılmasının xüsusiyyətləri ilə tanış olacağıq, elektromaqnit sahəsinin nəzəriyyəsinin yaradılması mərhələlərini və bu nəzəriyyənin eksperimental təsdiqini qeyd edəcəyik və bəzi bioqrafik məlumatlar üzərində dayanacağıq.

Təkrar.

Dərsin məqsədlərinə çatmaq üçün bəzi sualları təkrarlamalıyıq:

Dalğa, xüsusən də mexaniki dalğa nədir? (Materiyanın hissəciklərinin kosmosda titrəyişlərinin yayılması)

Hansı kəmiyyətlər dalğanı xarakterizə edir? (dalğa uzunluğu, dalğa sürəti, salınım dövrü və salınma tezliyi)

Dalğa uzunluğu ilə salınım dövrü arasında hansı riyazi əlaqə var? (dalğa uzunluğu dalğa sürətinin və salınma dövrünün məhsuluna bərabərdir)

(Slayd №2)

Yeni materialın öyrənilməsi.

Elektromaqnit dalğası bir çox cəhətdən mexaniki dalğaya bənzəyir, lakin fərqləri də var. Əsas fərq ondan ibarətdir ki, bu dalğanın yayılması üçün mühit tələb olunmur. Elektromaqnit dalğası kosmosda alternativ elektrik sahəsinin və dəyişən maqnit sahəsinin yayılmasının nəticəsidir, yəni. elektromaqnit sahəsi.

Elektromaqnit sahəsi sürətlə hərəkət edən yüklü hissəciklər tərəfindən yaradılır. Onun mövcudluğu nisbidir. Bu, dəyişən elektrik və maqnit sahələrinin birləşməsindən ibarət olan xüsusi bir maddə növüdür.

Elektromaqnit dalğası kosmosda elektromaqnit sahəsinin yayılmasıdır.

Elektromaqnit dalğasının yayılma qrafikini nəzərdən keçirək.

(Slayd №3)

Elektromaqnit dalğasının yayılma diaqramı şəkildə göstərilmişdir. Elektrik sahəsinin gücü, maqnit induksiyası və dalğanın yayılma sürətinin vektorlarının qarşılıqlı perpendikulyar olduğunu xatırlamaq lazımdır.

Elektromaqnit dalğası nəzəriyyəsinin yaradılması mərhələləri və onun praktiki təsdiqi.

Hans Christian Oersted (1820) (Slayd №4) Danimarkalı fizik, Danimarka Kral Cəmiyyətinin daimi katibi (1815-ci ildən).

1806-cı ildən - bu universitetin professoru, 1829-cu ildən eyni zamanda Kopenhagen Politexnik Məktəbinin direktoru. Oerstedin əsərləri elektrik, akustika və molekulyar fizikaya həsr olunub.

(Slayd №4). 1820-ci ildə o, elektrik cərəyanının maqnit iynəsinə təsirini kəşf etdi və bu, fizikanın yeni sahəsinin - elektromaqnetizmin yaranmasına səbəb oldu. Müxtəlif təbiət hadisələri arasında əlaqə ideyası Oerstedin elmi yaradıcılığı üçün xarakterikdir; xüsusən də işığın elektromaqnit hadisəsi olması fikrini ilk ifadə edənlərdən biri olmuşdur. 1822-1823-cü illərdə J. Furyedən asılı olmayaraq o, termoelektrik effekti yenidən kəşf etdi və ilk termoelementi qurdu. O, mayelərin və qazların sıxılma qabiliyyətini və elastikliyini eksperimental olaraq tədqiq etmiş və pyezometri ixtira etmişdir (1822). Akustika ilə bağlı aparılan araşdırmalar, xüsusilə də səsdən qaynaqlanan elektrik hadisələrinin baş verməsini təsbit etməyə çalışdı. Boyle-Mariotte qanunundan kənarlaşmaları araşdırdı.

Ørsted parlaq mühazirəçi və populyarlaşdırıcı idi, 1824-cü ildə Təbiət Elmlərinin Təbliği Cəmiyyətini təşkil etdi, Danimarkada ilk fizika laboratoriyasını yaratdı və ölkənin təhsil müəssisələrində fizikanın tədrisinin yaxşılaşdırılmasına töhfə verdi.

Oersted bir çox elmlər akademiyalarının, xüsusən də Sankt-Peterburq Elmlər Akademiyasının fəxri üzvüdür (1830).

Michael Faraday (1831)

(Slayd №5)

Parlaq alim Maykl Faraday özünü öyrətdi. Məktəbdə yalnız ibtidai təhsil aldım, sonra həyat problemlərinə görə işlədim və eyni zamanda fizika və kimya üzrə populyar elmi ədəbiyyatı öyrəndim. Sonralar Faraday o dövrdə məşhur kimyaçının laborantı oldu, sonra öz müəllimini üstələdi və fizika, kimya kimi elmlərin inkişafı üçün bir çox mühüm işlər gördü. 1821-ci ildə Maykl Faraday Oerstedin elektrik sahəsinin maqnit sahəsi yaratdığını kəşf etdiyini öyrəndi. Bu fenomeni düşünən Faraday, maqnit sahəsindən elektrik sahəsi yaratmağa başladı və daimi xatırlatma olaraq cibində bir maqnit daşıdı. On ildən sonra o, öz devizini həyata keçirdi. Maqnitizmi elektrikə çevirdi: ~ maqnit sahəsi ~ elektrik cərəyanı yaradır

(Slayd №6) Nəzəriyyəçi alim onun adını daşıyan tənlikləri çıxarmışdır. Bu tənliklər alternativ maqnit və elektrik sahələrinin bir-birini yaratdığını söylədi. Bu tənliklərdən belə çıxır ki, dəyişən maqnit sahəsi burulğan elektrik sahəsi yaradır ki, bu da alternativ maqnit sahəsi yaradır. Bundan əlavə, onun tənliklərində sabit bir dəyər var idi - bu, vakuumda işığın sürətidir. Bunlar. bu nəzəriyyədən belə nəticə çıxdı ki, elektromaqnit dalğası kosmosda vakuumda işıq sürəti ilə yayılır. Həqiqətən parlaq iş o dövrün bir çox alimləri tərəfindən yüksək qiymətləndirilmiş və A.Einstein onun təhsili zamanı ən maraqlı şeyin Maksvellin nəzəriyyəsi olduğunu söyləmişdir.

Heinrich Hertz (1887)

(SLAYD № 7). Heinrich Hertz xəstə uşaq doğuldu, lakin çox ağıllı bir tələbə oldu. O, oxuduğu bütün fənləri bəyənirdi. Gələcək alim şeir yazmağı və tornada işləməyi çox sevirdi. Orta məktəbi bitirdikdən sonra Hertz ali texniki məktəbə daxil oldu, lakin dar bir mütəxəssis olmaq istəmədi və alim olmaq üçün Berlin Universitetinə daxil oldu. Universitetə ​​daxil olduqdan sonra Heinrich Hertz fizika laboratoriyasında təhsil almağa çalışdı, lakin bunun üçün rəqabət problemlərini həll etmək lazım idi. Və o, aşağıdakı problemi həll etməyə başladı: elektrik cərəyanının kinetik enerjisi varmı? Bu iş 9 aya nəzərdə tutulmuşdu, lakin gələcək alim bunu üç aya həll etdi. Düzdür, mənfi nəticə müasir baxımdan düzgün deyil. Ölçmə dəqiqliyini minlərlə dəfə artırmaq lazım idi, o zaman bu mümkün deyildi.

Hertz hələ tələbə ikən əla qiymətlərlə doktorluq dissertasiyasını müdafiə edir və doktor adını alır. Onun 22 yaşı var idi. Alim nəzəri tədqiqatlarla uğurla məşğul olmuşdur. Maksvell nəzəriyyəsini öyrənərək yüksək eksperimental bacarıqlar göstərmiş, bu gün antena adlanan cihaz yaratmış və ötürücü və qəbuledici antenaların köməyi ilə elektromaqnit dalğaları yaratmış və qəbul etmiş və bu dalğaların bütün xüsusiyyətlərini öyrənmişdir. O, başa düşdü ki, bu dalğaların yayılma sürəti sonludur və işığın vakuumdakı sürətinə bərabərdir. O, elektromaqnit dalğalarının xassələrini öyrəndikdən sonra onların işığın xassələrinə bənzədiyini sübut etdi. Təəssüf ki, bu robot alimin sağlamlığını tamamilə pozdu. Əvvəlcə gözlərim tutdu, sonra qulaqlarım, dişlərim, burnum ağrımağa başladı. Tezliklə öldü.

Heinrich Hertz Faradeyin başladığı nəhəng işi tamamladı. Maksvell Faradeyin fikirlərini riyazi düsturlara, Hertz isə riyazi təsvirləri görünən və eşidilən elektromaqnit dalğalarına çevirdi. Radioya qulaq asarkən, televiziya verilişlərinə baxanda bu insanı xatırlamalıyıq. Təsadüfi deyil ki, rəqs tezliyi vahidi Hertsin adını daşıyır və heç də təsadüfi deyil ki, ilk sözləri rus fiziki A.S. Popov simsiz rabitədən istifadə edərək Morze kodu ilə şifrələnmiş "Heinrich Hertz" idi.

Popov Aleksandr Sergeyeviç (1895)

Popov qəbuledici və ötürücü antenanı təkmilləşdirdi və əvvəlcə əlaqə məsafədən həyata keçirildi

(Slayd №8) 250 m, sonra 600 m Və 1899-cu ildə alim 20 km məsafədə, 1901-ci ildə isə 150 ​​km məsafədə radio rabitəsi qurdu. 1900-cü ildə radio rabitəsi Finlandiya körfəzində xilasetmə əməliyyatlarının aparılmasına kömək etdi. 1901-ci ildə italyan mühəndis Q.Markoni Atlantik okeanı boyunca radio rabitəsi həyata keçirdi. (Slayd № 9). Elektromaqnit dalğasının bəzi xüsusiyyətlərini müzakirə edən video klipə baxaq. Baxdıqdan sonra sualları cavablandıracağıq.

Niyə metal çubuq daxil edildikdə qəbuledici antenada olan lampa öz intensivliyini dəyişir?

Bir metal çubuğu şüşə ilə əvəz edərkən niyə bu baş vermir?

Konsolidasiya.

Suallara cavab verin:

(Slayd № 10)

Elektromaqnit dalğası nədir?

Elektromaqnit dalğaları nəzəriyyəsini kim yaratmışdır?

Elektromaqnit dalğalarının xüsusiyyətlərini kim öyrənmişdir?

Sualın nömrəsini qeyd edərək dəftərinizdə cavab cədvəlini doldurun.

(Slayd № 11)

Dalğa uzunluğu vibrasiya tezliyindən necə asılıdır?

(Cavab: tərs mütənasib)

Zərrəciklərin salınma müddəti iki dəfə artarsa, dalğa uzunluğu ilə nə baş verəcək?

(Cavab: 2 dəfə artacaq)

Dalğa daha sıx mühitə keçəndə radiasiyanın salınma tezliyi necə dəyişəcək?

(Cavab: Dəyişməyəcək)

Elektromaqnit dalğalarının yayılmasına səbəb nədir?

(Cavab: Sürətlə hərəkət edən yüklü hissəciklər)

Elektromaqnit dalğaları harada istifadə olunur?

(Cavab: mobil telefon, mikrodalğalı soba, televiziya, radio yayımı və s.)

(Suallara cavablar)

Gəlin problemi həll edək.

Kemerovo televiziya mərkəzi iki daşıyıcı dalğa ötürür: radiasiya tezliyi 93,4 kHz olan təsvir daşıyıcı dalğa və 94,4 kHz tezlikli səs daşıyıcı dalğa. Bu şüalanma tezliklərinə uyğun dalğa uzunluqlarını təyin edin.

(Slayd №12)

Ev tapşırığı.

(Slayd №13) Elektromaqnit şüalarının müxtəlif növləri haqqında hesabatlar hazırlamaq, onların xüsusiyyətlərini sadalamaq və insan həyatında tətbiqi haqqında danışmaq lazımdır. Mesaj beş dəqiqə uzunluğunda olmalıdır.

  1. Elektromaqnit dalğalarının növləri:
  2. Səs Tezliyi Dalğaları
  3. Radio dalğaları
  4. Mikrodalğalı radiasiya
  5. İnfraqırmızı şüalanma
  6. Görünən işıq
  7. Ultrabənövşəyi radiasiya
  8. X-ray radiasiyası
  9. Qamma şüalanması

Xülasə.

(Slayd №14) Diqqətinizə və işinizə görə təşəkkür edirəm!!!

Ədəbiyyat.

  1. Kasyanov V.A. Fizika 11 sinif. - M.: Bustard, 2007
  2. Rymkeviç A.P. Fizikadan məsələlər toplusu. - M.: Maarifçilik, 2004.
  3. Maron A.E., Maron E.A. Fizika 11-ci sinif. Didaktik materiallar. - M.: Bustard, 2004.
  4. Tomilin A.N. Elektrik dünyası. - M.: Bustard, 2004.
  5. Uşaqlar üçün ensiklopediya. Fizika. - M.: Avanta+, 2002.
  6. Yu. A. Xramov Fizika. Bioqrafik arayış kitabı, - M., 1983.